Sok sokowi nie równy

Sok sokowi nie równy

Redakcja

2017-04-24

brak komentarzy

Karton piękny wymalowanymi owocami a także obiecującą nazwą nie oznacza w ogóle, że w środku okazuje się sok. Wytwórcy, którzy zachwalają własne produkty jako „ekologiczne”, zazwyczaj dodają do nich niedużo soku owocowego, za to sporo wody mineralnej a także innych dodatków. Na co przykuć uwagę, żeby odróżnić prawdziwy sok od aromatyzowanego a także barwionej mikstury?

Soki, nektary a także słodzone napoje owocowe dystrybuowane znajdują się w takich samych butelkach lub kartonach a także zazwyczaj posiadają podobne nazwy. W związku z tym trudno je odróżnić. Duże napisy: „pomarańczowy” czy „grejpfrut z delikatnym miąższem” każą nam zawierzać, że to soki najlepszej jakości.

W ogóle nie sok albo wyłącznie nie nektar

Zgodnie z prawem unijnym, napojem można nazwać sok zrobiony tylko z owoców lub jarzyn bez dodatku wody mineralnej, węglowodanów a także środków sztucznych. Znaczy to tyle, że sok ze sklepu musi prezentować się, smakować a także pachnieć tak jak sok wyciśnięty w domu ze świeżych owoców. O tym, że pijesz z całą pewnością sok, dostarcza umieszczony na pudełku napis: „sok 100 procentach”, a nie nektar czy sok. To szczególnie istotne, ponieważ w nektarach a także napojach jest sok rozcieńczony wodą.

Wyobraźnia wytwórców, żeby obejść prawo, nie zna granic. Wymyślają różnorodne nazwy, którzy pozwalają skierować w błąd. Umieszczają na pudełku napis „pomarańczowy”, „z jabłek”, „pomidorowy”. Pomijając słowo „sok”, ukrywają informację o obecności opakowania. Powszechnie stosowanym chwytem marketingowym okazuje się także używanie określeń: „100 procent pomarańczy”, „prosto z sadu”, „świeże owoce świata”, „100 procent smaku” lub samo „jabłko” lub samo „100 procent”, które nic nie znaczą.

Duży napis umieszczony na pudełku informuje: „żurawina”, zatem stajemy się przekonani, że zakupimy rozsądny sok. W domu okazuje się, że to sok wieloowocowy, jakiego podstawowym elementem okazuje się woda, a żurawina jest wyłącznie w 2 procentach, ponadto wśród substancji wylicza się cukier a także dodatki chemiczne. Aby wyprodukować litr soku, chęć dwukrotnie dużo więcej owoców aniżeli do zrobienia litra nektaru, wobec tego soki znajdują się droższe od nektarów.

Jak robi się sok ?

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 358 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Dieta