Wszystko o modzelach

Wszystko o modzelach

Redakcja

2016-08-17

brak komentarzy

Wyglądają niegroźnie i często nie powodują żadnych dolegliwości, a jednak zaniedbane mogą wywoływać ból i stan zapalny. Modzele to niewielkie wybrzuszenia (w kolorze szarym bądź żółtym). Tworzą się na stopach i w miejscu, gdzie skórze towarzyszy długotrwały nacisk lub tarcie. Jak im zapobiegać? Czy konieczna jest wizyta u podologa?

Skąd się biorą?

Modzele bardzo często pojawiają się u kobiet noszących buty na wysokim obcasie. Zdarzają się także u osób z cukrzycą i niewydolnością krążenia. Permanentny nacisk na skórę powoduje jej obumieranie i tworzenie grubszej warstwy rogowej naskórka. Nie ulega ona złuszczeniu, ale wciąż narasta. W ten sposób tworzy barierę ochronną dla skóry.

Jak leczyć modzele?

Pierwszy krok w kierunku wyleczenia modzeli to zminimalizowanie ucisku, który jest przyczyną powstania zgrubienia. Pomogą nam w tym miękkie wkładki ochronne – gotowe lub robione na zamówienie. Aby zlikwidować modzel, można zmiękczyć go w ciepłej wodzie, a następnie usunąć za pomocą pumeksu. Sposób ten przynosi jednak krótkotrwałe rezultaty, dlatego warto wybrać się do podologa, który usunie modzel za pomocą skalpela. Pamiętaj, że zabieg należy niekiedy kilkakrotnie powtarzać, aby raz na zawsze pozbyć się niechcianego nagniotka.
Podobnie wygląda postępowanie w przypadku osób chorych na cukrzycę, neuropatię oraz choroby układu krążenia. Wycinaniem modzeli powinien zająć się specjalista, który oceni, czy zgrubienie naskórka nie spowodowało zmiany struktury kości. W takim wypadku może być konieczna operacja.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Uroda