Dlaczego sen jest tak ważny?

Dlaczego sen jest tak ważny?

Redakcja

2016-10-23

1 komentarz

Bez wątpienia sen jest bardzo ważnym elementem naszego zdrowego funkcjonowania. Jego odpowiednia ilość oraz dostateczna jakość sprawiają bowiem, że potrafimy właściwie funkcjonować za dnia – poprawnie wykonujemy w pracy nasze obowiązki, jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Ale nie zawsze tak niestety jest!

Problemy ze snem dotyczą coraz większej liczby Polaków, co się oczywiście przekłada na rytm dnia wielu z nas – dzienne problemy nasz organizm odbija sobie nocą, co powoduje, że następnego dnia… i koło się zazębia. Ciężko jest bowiem zasnąć i przespać te 7-8 godzin w spokoju, gdy w głowie szaleją różnorodne problemy. No i właśnie 7-8 godzin! Któż z nas dziś sobie na tyle snu pozwala. Toż to jakaś niedorzeczność! Strata czasu! A przecież my tak wiele tracimy przez to, że nasz organizm nie jest wypoczęty, że nie może się zregenerować na tyle, na ile by chciał, ile potrzebuje. I rodzą się problemy!

Choroby snu

Z roku na rok coraz więcej osób cierpi na bezsenność (insomnię), co wiąże się rzecz jasna z życiem w ciągłym pośpiechu, bez chwili wytchnienia. A trzeba pamiętać, że bezsenność to choroba snu, która obok hipersomnii, czyli nadmiernej senności, czy narkolepsji stanowi zaburzenie, z którym należy się uporać możliwie jak najwcześniej. Złe samopoczucie = zły sen = utrata pracy po jakimś czasie… no i depresja. A prawdą jest, że lepiej się zabezpieczać – wyluzować trochę, spędzać więcej czasu z bliskimi osobami na łonie przyrody, z dala od wszelkich kłopotów związanych z codziennym funkcjonowaniem.

Stres potrafi naprawdę mieć bardzo złowrogie działanie na nasze zdrowie. Nie lekceważmy tego. Zły sen powoduje nie tylko zmęczenie, senność w ciągu dnia, ale też wpływa na spowolnienie reakcji, gorszy refleks, jak również na osłabienie zdolności poznawczych, gorszą jakość wykonywania zadań, spadek koncentracji, uwagi i motywacji, na pojawienie się luk w pamięci, zwiększoną ilość błędów popełnianych w pracy oraz rozdrażnienie, irytację, gniew, wybuchy złości czy w ogóle huśtawkę emocjonalną, następnie wpływa na różne komplikacje zdrowotne, większe spożycie leków, spadek odporności na stres i obniżoną tolerancję na frustrację, destabilizację funkcjonowania układu immunologicznego, a także większą podatność na infekcje, choroby układu krążenia (np. nadciśnienie) oraz układu trawiennego. Zwiększa też skłonność do otyłości.

Jeżeli zatem sami nie jesteśmy w stanie z naszym niedospaniem, warto zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu lub psychologa, który przepracuje z nami nasze problemy. Niekiedy na jakość snu mają wpływ złe sny, np. sen o chorobie bliskiej osoby często się powtarzający nie dość, że przerywa ciągłość fazy, to jeszcze wprowadza niepokój, który zdecydowanie dla naszego zdrowia raczej dobry nie jest. Jeżeli nie wiemy co oznaczają dane obrazy senne warto sięgnąć po leksykon snu, który być może choć trochę przybliży nas do naszego problemu i pozwoli lepiej zrozumieć nasze lęki i niepokoje.


Dodaj komentarz

Komentarze

olakujawa1

2016-10-24 20:59:57


dlaczego? bo ludzie muszą jakoś odpocząć. polepszyć pracę mózgu, dać mu odpocząc

Zdrowie