Gdzie wykonać badania genetyczne?

Gdzie wykonać badania genetyczne?

Redakcja

2017-08-21

brak komentarzy

Zagadnienie badań genetycznych niekoniecznie jest rozumiane poprzez wszystkich, a chociaż w licznych okolicznościach może być zbawienne, to budzi obawy, jak wszystko, co wiąże się genetyka w ogóle. INaczej niż badań krwi czy moczu nieliczni wiedzą, po co takie badanie się realizuje oraz gdzie da się się im poddać. Natomiast testy genetyczne zaliczane są do nowych metod wykrywania zmian rakowych, a głównie do wykrywania predyspozycji do zachorowania odziedziczonych po rodzicach.

Jak działa badanie genetyczne?

Eksperymenty genetyczne określane także w skrócie PCR polegają na wykrywaniu danego materiału genetycznego w poddawanej testowi próbce. Poszukuje się w nich fragmentów DNA czy RNA patogennych wirusów, odziedziczonych po rodzicach fragmentów tkaniny które odpowiadają za różnorodne schorzenia, lub w zamiarze ustalenia poziomu pokrewieństwa. Do badań używa się profesjonalne sposoby fizjologii molekularnej. Rezultaty są w 100 proc. miarodajne oraz przeciwnie do odrębnych badań nie jest niebezpieczeństwo ich zafałszowania czynnikami z zewnątrz. Najistotniejszym głównym celem tych tekstów klinicznych jest możliwość wcześniejszego rozpoznania przypadłości oraz wykorzystanie sposobów profilaktycznych, które lub opóźnią jej ujawnienie, lub do niego nie dopuszczą. Przy użyciu analiz wrodzonych trzeba wykrywać:

· Choroby nowotworowe oraz skłonności do zapadnięcia na nie, w tym na nowotwór gruczołów mlekowych u pań

· Wirus HCV oraz HBV odpowiadający za wirusowe stan zapalny wątroby.

· Drobnoustroje Chlamydia trachomatis powiązane z dolegliwościami przenoszonymi drogą płciową

· Wirus brodawczak HPV odpowiadający za modyfikacje nowotworowe szyjki macicy u kobiet

· Kariotyp, a więc zespół chromosomów danej osoby stanowiący bazę do diagnostyki schorzeń i termin niebezpieczeństwa dolegliwości wrodzonych, używane także w zapłodnieniu in vitro czy dolegliwościach z zapłodnieniem dla określenia możliwości wad rozwojowych płodu.

Gdzie da się przeprowadzić badanie?

Badanie genetyczne można przeprowadzić za darmo w ramach ubezpieczenia. Jako refundowane poprzez NFZ potrzebuje skierowania lekarza, który uzna za zalecane jego zrealizowanie. Może je też wystawić lekarz specjalistą, na przykład lekarz-położnik czy onkolog. Analizy genetyczne wykonuje:

· każda Wojewódzka Poradnia Genetyczna

· Prywatne ośrodki medyczne, które mają w własnej strukturze też poradnie genetyczne.

Badanie genetyczne nie potrzebuje osobistej wizyty w poradni. Trzeba je zamówić poprzez Internet oraz przeprowadzić na swój cena. Należy pobrać właściwe formularze ze strony internetowej tej przychodni, skrupulatnie zaznajomić się z instrukcją pobrania tkaniny do eksperymenty oraz opłacić je, a potem przesłać wszystko do laboratorium badawczym. Rezultat zostaje dostarczony przesyłką pocztową.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie