Tymianek – na kaszel, trądzik i nie tylko

Tymianek – na kaszel, trądzik i nie tylko

Redakcja

2017-07-24

brak komentarzy

Tymianek posiada cechy przeciwbakteryjne a także przeciwzapalne, wobec tego okazuje się zazwyczaj elementem nie wyłącznie specyfików na trądzik, lecz również syropów na kaszel. Jednak używanie tymianku bez umiaru może się nieodpowiednio skończyć, bo występujący w nim tymol, spożyty w większej ilości, okazuje się trujący. Zobacz cechy zdrowotne a także pielęgnacyjne tymianku a także dowiedz się, gdy utrzymać przezorność w trakcie jego aplikowania.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris)

To zioło pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego. Teraz okazuje się uprawiany w wielu państwach Europy a także Ameryki, jak także w Polsce, gdzie kwitnie od czerwca do lipca.

Jego cechą charakterystyczną okazują się drobniutkie zielone listki a także kwiatostan o fioletowym odcieniu, którzy jest na szczycie pędów. Naczelnym elementem zioła okazuje się olejek eteryczny, który posiada tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol a także octan bornylu.

Tymianek: cechy zdrowotne

Tymianek efektywnie przyspiesza pracę:

  • Układu oddechowego - tymianek posiada właściwości przeciwbakteryjne a także aseptyczne, wobec tego efektywnie łagodzi zakażenia gardła a także jamy ustnej. Działa również wykrztuśnie a także rozkurczowo - tę właściwość wykorzystano w celu wyrobu syropów na kaszel suchy a także mokry.

  • Układu trawiennego - suplementy na podstawie tymianku używane znajdują się w celu kuracji nieżytu organizmu, uśmierzania zadrażnionych jelit a także kłopoty wątrobowych. Zmniejsza szansę wystąpienia również biegunce.

  • Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, bo: uśmierza bóle reumatyczne (RZS), odkaża kanały zębowe, łagodzi stany zapalne pochwy.

Tymianek: fundamentalna przyprawa w diecie

Tymianek odznacza się gorzkawym smakiem a także zbyt aromatycznym zapachem. Przyprawia się nim bardzo często potrawy z dziczyzny a także drobiu i potrawy rybne. Najdogodniej komponuje się z natką pietruszki, czosnkiem, cebulą a także liściem laurowym. Nie powinno się go połączyć z majerankiem.

Tymianek w stanie błogosławionym

Zażywanie tymianku w zbyt dużych proporcjach lub używanie oleju tymiankowego może mieć niekorzystny znaczenie na rozwój płodu, bo w czasie ciąży może stymulować macicę do skurczów.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie