Zastosowanie mięty pieprzowej

Zastosowanie mięty pieprzowej

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

Mięta pieprzowa znajduje wykorzystanie w diecie a także ludowej medycynie od wieków. Mięta pieprzowa zalecana okazuje się głównie w chorobach układu trawiennego, szczególnie bólu talii, wzdęciach a także braku głodu.

W czasach starożytnych wywar z mięty był polecany na łagodzenie symptomów migreny. Oprócz tego można ją używać na zmiany skórne, powstałe w przebiegu ospy czy opryszki. Zobacz, które jeszcze cechy a także właściwości posiada mięta pieprzowa.

Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita L.)

Zwana także miętą lekarską, to zioło, jakiego cechy a także właściwości doceniano już w czasach starożytnych. W lecznictwie mieściło wykorzystanie ziele mięty pieprzowej ( Herba Menthae piperitae), liście mięty pieprzowej (Folium Menthae piperitae), olejek (Oleum Menthae piperitae) a także mentol (Mentholum), którzy uzyskiwany okazuje się z olejku z mięty pieprzowej przez wymrażanie.

Mięta pieprzowa na kłopoty żołądkowe

W medycynie ludowej liście mięty pieprzowej i olejek miętowy stosowało się w bólach organizmu, dolegliwościach metabolizmu, jak mdłości, niestrawność, oraz w kolkach jelitowych. Teraz liście mięty pieprzowej w formie herbaty, nalewki, olejku a także ekstraktu znajdują się używane w chorobach, takich jak skurcze górnego odcinka układu trawiennego a także dróg żółciowych, ponieważ wykazują właściwości rozkurczowe a także zmniejszają napięcie tkanki mięśniowej gładkich.

Za właściwości przeciwskurczowe odpowiedzialne znajdują się flawonoidy i sole występujące w olejku miętowym, a głównie sam mentol.

Miętę pieprzową można także używać w niestrawności z wahaniami wydzielania soków z trawieniem. Mięta pieprzowa pobudza ilość soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia metabolizm a także absorbowanie składników.

Dodatkowo można ją używać w nieżycie organizmu i w syndromie drażliwego jelita.

Oprócz tego mięta pieprzowa przywraca racjonalne ruchy perystaltyczne jelit, pozwala na właściwe przemieszczanie treści jelitowej i odejście gazów, a jednocześnie chroni przed wzdęciami.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie